top of page
  • Zdjęcie autoraFIKANKA

Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy


Czy też czasem tak masz,że jak ćwiczysz to masz wrażenie parcia na pęchesz?Czasem jest tak,że zwykłe kichnięcie lub śmiech powodują u Ciebie popuszczanie moczu. Krępujesz się i myślisz,że coś jest nie tak. To znak,że być może Twoje mięsnie dnia miednicy nie działają jak powinny. Nie jesteś sama. Według statystyk co trzecia kobieta na z nimi problem. Milczymy. Wstydzimy się. Zupłenie niepotrzebnie. Pomóżmy sobie. Są sposoby na to,żeby zmienić jakoś naszego życia. Każda z nas na to zasługuje. Co to są mięsnie dna miednicy? Mięśnie dna miednicy są rozpięte pomiędzy kostnymi ograniczeniami miednicy mniejszej – od kości ogonowej (z tyłu) aż po spojenie łonowe (z przodu). Niczym podłoga (z ang. Pelvic floor muscles) powinny stanowić stabilną podporę dla organizmu. Pełnią one kilka bardzo ważnych ról w życiu kobiet. Jednym z zadań mięśni dna miednicy jest umożliwienie mikcji (oddawanie moczu) i defekacji (oddawanie stolca) oraz oczywiście porodu. Kolejną funkcją jest zamykanie – umiejętność trzymania moczu i stolca. Stanowią one także podporę dla organów miednicy mniejszej, czyli pęcherza, macicy i pochwy oraz odbytu. Odgrywają również zasadniczą rolę w zapewnieniu stabilizacji centralnej naszego ciała. Ta z kolei jest niezbędna do utrzymania prawidłowej postawy oraz wykonywania bezpiecznych i efektywnych ruchów ciała. W funkcji stabilizacyjnej mięśnie dna miednicy współpracują z innymi mięśniami m.in.: przeponą, głębokimi mięśniami przykręgosłupowymi oraz z mięśniem poprzecznym brzucha. Jeśli coś jest z nimi nie tak to mogą pojawić się : *bóle odcinka lędźwiowego *nietrzymanie moczu *obniżanie lub nawet wypadanie narządów miednicy mniejszej *problemy z współżyciem

Gdzie są te mięsnie? Ćwiczenie na dzisiaj Lokalizacja mięśni dna miednicy Mięśnie te wypełniają przestrzeń miednicy kostnej od dołu, przyczepiając się, w uproszczeniu, do czterech punktów: spojenia łonowego, kości guzicznej oraz guzów kulszowych.

Spróbuj zlokalizować u siebie MDM. Znajdź cztery punkty kostne:

- spojenie łonowe - z przodu miednicy, na wysokości wzgórka łonowego,

- kość guziczna – koniec kręgosłupa w szparze pośladkowej,

- guzy kulszowe - kości, które łatwo wyczuć siadając na dłoniach.

Ułóż płaską dłoń w przestrzeni wyznaczonej przez te punkty. Twoje mięśnie dna miednicy ułożone są w tym obszarze.

Musimy zdawać sobie sprawę, że wpływamy na tę grupę mięśni każdego dnia. Poprzez naszą postawę, wszelkie czynności dnia codziennego, oddech, ciążę, poród, opiekę nad dzieckiem. Wpływ mają na nie także czynniki fizjologiczne organizmu np. wahania hormonów. Problemy z tą grupą mięśniową wpływają na każdą sferę życia kobiety, to nie tylko zmiany fizyczne – popuszczanie moczu, nietrzymanie gazów, obniżenie narządów miednicy mniejszej – ale także zmiany natury psychicznej, uczuciowej czy relacji społecznych. Dysfunkcje dna miednicy to złożony problem, zwłaszcza że kobiety często nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc oraz wstydzą się tak intymnych objawów. Warto więc zadbać o te mięśnie, bo prawidłowo działające dno miednicy daje kobiecie poczucie niezależności i kontroli. W diagnozowaniu problemów miednicy dna miednicy pomoże Ci fizjoterapeutka uroginekologiczna oraz ginekolog.

Masz problem. Chcesz pogadać. Napisz

196 Liczba odbiorców 36 Aktywność Promuj post

66 1 udostępnienie Lubię to! Komentarz Udostępnij

196 Liczba odbiorców 36 Aktywność Promuj post

66 1 udostępnienie Lubię to! Komentarz Udostępnij

196 Liczba odbiorców 36 Aktywność Promuj post

66 1 udostępnienie Lubię to! Komentarz Udostępnij

23 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page